Възможно ли е младият ни кмет, който избрахме с толкова надежди и очаквания, да е започнал да пресъздава някои лоши практики от миналото, срещу които уж щеше да се бори?
ДА ПОГОВОРИМ С ФАКТИ:
1. Договор на тъмно.
Петър Куленски сключва договор за наем на отдавна неработещата болница „Ескулап“. Сградата е бивша баня, преустроена за болнично заведение с около 30 стаи. Другото са сервизни и обслужващи площи и складове.
Щяла да служи за временно настаняване на възрастните хора, докато ремонтират т.нар. старчески дом срещу болницата.
Няколко любопитни подробности:
– Общината никога и никъде не е обявявала, че търси да наеме такъв обект. Няма публикации в специализирани сайтове, няма съобщение на официалната страница на Общината, няма дори в социалните мрежи, които администрацията така щедро използва за да се хвали с „успехите“ си и поредната боядисана пейка или прекопана градинка.
– Не е събрала поне три оферти, за да убеди себе си и гражданите, че няма по-изгодно предложение. Не три. Дори една допълнителна няма.
– Сделката е сключена без никаква публичност, чрез лично договаряне със собственика. Той явно е бил много убедителен и с приятен арабски акцент е направил предложение, на което общинското ръководство не е могло да откаже.
2. Скандално висока цена.
Петър Куленски сключва договор на цена, която е скандално висока за наемните нива в Пазарджик, а дори и за Пловдив.
60 000 лв. (с ДДС) ШЕСТДЕСЕТ ХИЛАДИ ЛЕВА за една занемарена и отдавна неработеща сграда. Към тази сума трябва да се добавят и значителните разходи по преместването.
Няколко любопитни подробности:
– Сградата е с площ от 1677 кв.м (заедно с всички обслужващи помещения, които не могат да служат за настаняване на възрастните хора, като складове, гаражи, технически помещения и др.)
– Ако разделим цената от 60 000 лв. на 1677, колкото са квадратните метри на наетата сграда, това прави цена от 35.77 лв. на кв. метър с ДДС.
– В Пазарджик няма и никога не е имало толкова висока наемна цена от 35.77 лева, което повече от 18 евро на квадратен метър месечен наем. Такива цени са трудно достижими дори и за Пловдив.
– Сградата е закупена преди няколко година от ЧСИ и обявената цена е 1 224 000.00 лв. (един милион, двеста двадесет и четири хиляди лева).
– На практика, благодарение на неразумното решение на Петър Куленски да плаща по 60 000 лв. наем на месец, само за 12 месеца прагматичния собственик ще получи 720 000 лева, с което ще си върне повече от половината от направената от него инвестиция за покупката на цялата сграда.
На печелившия собственик – честито!
Рядко се срещат такива щедри наематели.
– Комична, но интересна подробност е начина, по който са водени „преговорите“ и са стигнали до тази цена. Собственикът не е предлагал цената на наема. На една от срещите той е попитал общинарите: Колко давате? Тогава представител(ка) на Общината е предложил(а) щедрия наем от 60 000 лв…. и той с мъка се е съгласил. Дето се вика – на такива балъци как да им откаже.
3. Можеше ли да се спестят тези пари?
Никой не подлага на съмнение нуждата да осигурим на възрастните хора да живеят в по-добра среда. Това обаче можеше да стане на по-добра цена и по-щадящ за тях начин, без да им се причинява стреса от разместването.
Няколко любопитни подробности:
– Сградата, която ще се ремонтира, на практика никога не е ползвана в пълния й капацитет. Общината осигурява тази услуга за около 170 лица, но реално се ползва от около 110 – тоест не е заета изцяло и има възможност за временно прегрупиране в рамките на съществуващите там помещения.
– Сградата не е една, а представлява две самостоятелни сгради (блокове), всеки от по 5 етажа. При умно планиране, на практика ремонтът можеше да се извърши поетапно, първо на едната сграда, после на другата, без да се харчат стотици хиляди и без да се стресират възрастните хора от разместването, тъй като някои от тях са и трудноподвижни.
– Дори да не бяха два самостоятелни блока, а само един, светът познава достатъчно добри практики. Дори 5-звездни хотели, които имат най-високи стандарти за обслужване и комфорт на настанените в тях гости, извършват ремонти етапно, етаж по етаж, без това да се отразява на дейността им.
Общинското ръководство обаче не го може …или не го иска…или е мотивирано от нещо друго…
Логичният извод е, че Петър Куленски съзнателно е подписал един неизгоден за Общината и много изгоден за частното лице договор.
Преговорите са проведени без публично обявяване и без необходимата прозрачност и състезателност на няколко оферти, което буди основателни въпроси дали зад силно завишената и нереална цена на наема не е прикрита корупционна схема?
Каква? Ами например собственикът да връща всеки месец част от подарените пари като благодарност към някой в Общината?
Схемата е стара и позната.
Може би само участниците са други?
Петьо малко ми се цупи, като му задавам тези неудобни въпроси, но това си е негов проблем. Може да продължава да се прави на сърдито дете или да прояви разум и да се вслуша в критиките.
Борил съм се с корупцията още по времето, когато той е бил студент или е разнасял папки в някоя адвокатска кантора.
Ще продължа да го правя.
Ако това не му харесва, винаги може да си потърси друга работа, а ние да направим по-добър избор.
Поименен списък на съветниците, които гласуваха „ЗА“ и узакониха скандалните харчове на кмета:
1. Трендафил Величков
2. Иван Папазов
3. Найден Шопов
4. Йордан Кожухаров
5. Борис Владов
6. Николай Ангелов
7. Елисавета Георгиева
8. Стоян Самунев
9. Нона Загорска
10. Вержин Хугасян
11. Чавдар Чавдаров
12. Лиляна Мърхова-Присадникова
13. Тодорка Христова
14. Лазар Попов
15. Сашо Ангелов
16. Искро Бейков
17. Йордана Темнилова
18. Васил Янков
19. Десислава Георгиева
20. Ангел Василев *
21. Николай Пъндезов *
*ЗАБЕЛЕЖКА: Съветниците Ангел Василев и Николай Пъндезов изразиха недоволство от начина, по който е сключен договорът и предупредиха, че за последен път гласуват подобни непрозрачни решения.