Броени дни преди Великден на пазара се вихри истинска клопка за потребителите – вместо родно, прясно месо, хиляди семейства рискуват да сложат на трапезата си вносно, замразено агнешко от Нова Зеландия, маскирано като първокласна стока. Ето какво трябва задължително да търсите на етикета, ако не искате да бъдете измамени:
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДВЕ ДАТИ
По европейските регулации всяко замразено месо трябва да носи две дати – на клане и на замразяване. Липсата на една от тях е ясен сигнал за спекулация. Вносителите често „забравят“ да я сложат – удобно за тях, опасно за вас.
СТРАНА НА ПРОИЗХОД
Ако на етикета пише „Нова Зеландия“, знайте, че ядете месо, пътувало хиляди километри, съхранявано с месеци и с неясни условия на замразяване. Това не е агнешко от вчера, а евтина стока, която някой се опитва да ви пробута като празнично гурме.
ПОДКРЕПЯЙТЕ БЪЛГАРСКОТО
Във фермата на семейство Чолакови от село Градец се отглеждат 160 овце майки. Там не използват изкуствени торове, не пръскат с химия и хранят животните само с фуражи от собствената си земя. Прясното месо струва между 25 и 29 лева за килограм, без никакъв компромис с качеството.
ПЪЛНАТА ВЕЛИКДЕНСКА ТРАПЕЗА
Две кила агнешко, десетина яйца, козунак и свежа салата излизат между 115 и 150 лева. Дали ще похарчите тези пари за нещо качествено или ще ги дадете за съмнителен вносен продукт – зависи от вас.
АГЕНЦИЯТА ПО ХРАНИТЕ – МЪЛЧАНИЕ ИЛИ БЕЗХАБЕРИЕ
БАБХ твърди, че всичко е наред с етикетите. Но според експерти това е абсурд – липсата на датата на замразяване е грубо нарушение. Правилата са ясни, но у нас често ги тълкуват удобно.
НАРУШИТЕЛИ ПО НЕВОЛЯ
Дребните производители нямат право да продават директно от фермата. Така половината пазар е в сивата зона – не защото фермерите не искат да спазват закона, а защото самият закон ги поставя в капан.
Заключението е просто – гледайте внимателно етикета. Не вярвайте на „луксозни“ опаковки. Ако няма дата на замразяване – не купувайте. Великден не трябва да е празник на измамата.