България

Очевидецът, подал сигнал до 112, пътувал зад камиона описва сблъсъка на АМ Тракия

848 прегледа

Ден след фаталния сблъсък на автомагистрала „Тракия“, който отне живота на трима души, сред които две деца, пред камерата застана мъжът, който се оказа първият подал сигнал до 112. Той е пътувал непосредствено зад камиона, който внезапно се е забил в мантинелата и е навлязъл в насрещното платно.

Първите минути: пушек, прах и смазани метални парчета

Часът е бил малко след 12:40, когато Веселин Митев се движел в посока София. „По обяд се прибирах от Бургас в посока София, магистралата беше изключително разтоварена, с много малко коли“, разказва той. Малко преди мястото на катастрофата той е видял камион пред себе си и е планирал да го изпревари, когато „в един момент видях пред мен как огромни облаци пушек се издигат“.

Малко след това очевидецът спрял в аварийната лента и се приближил пеша. „Веднага асоциирах, че произшествието е много тежко, звъннах на 112 и веднага излезнах от колата“, казва Веселин. Пред него се разкрила картина на смазани коли, течаща нафта и разхвърлени части от камиона.

Смазана кола и липса на спирачен път

Веселин описва колата, която е била в „ужасяващо състояние“ — предната ѝ част била тотално смачкана: „Колата започваше от задните врати. Предните врати и тавана ги нямаше. Тотално беше смазана предната част.“ Той не видял вътре какво точно става, защото към машината вече били хора, опитващи се да помогнат.

Критично в неговия разказ е наблюдението за отсъствието на спирачен път. Веселин, който казва, че има професионална книжка и е карал тежки МПС-та, проверил платното, откъдето бил излязъл камионът: „Нямаше абсолютно никакви следи от гръмнала гума или спирачен път.“ По думите му, ако причината беше гръмнала гума, би имало видими следи от нея на асфалта.

Хората на място и безпомощността

На мястото имало няколко човека, които излезли от колите си, но масата от пътуващите в другата посока стояли на разстояние. „В мен върлуваше едно ужасяващо усещане, тъй като бях аз и шепа хора, които излязоха от колите си и се осмелиха да видят за какво става въпрос“, споделя свидетелят.

Той описва и сцената с момичето, което тичало между колите и викаше „тренер, тренер“ — то дошло до разбитата кола и „някак рухна“. „Погледът в очите ѝ е нещо, което на никой не пожелавам“, казва Веселин.

Шофьорът на тира и трагичните течности

Веселин видял и шофьора на камиона — мъж, който „се лутал с туба вода“ и носел аптечка. От тира течала нафта, акумулаторът бил излетял, имало пушек и антифриз. На място проличала сериозна материална щета и реален риск от допълнителни инциденти заради разлятите течности.

„Никой нямаше какво да направи, всички бяха безпомощни в тази ситуация“, обобщава очевидецът, който направил и няколко снимки за всеки случай, докато служителите на спешните екипи пристигали.

Неяснотата остава

Веселин допуска, че вероятно е нямало реакция от шофьора и той е навлязъл в насрещното платно „без спирачен път“. Неговият разказ завършва с въпрос, който хвърля сянка върху контрола върху превозвачите: „Всички знаем, че в момента е жътва, масово се жъне навсякъде и предполагам, че на тези камиони им плащат на курс. Кой ги контролира, дали си спазват часовете и въобще дали има някакъв контрол?“

Историята, разказана от мъжа, който е сигнализирал първи, добавя човешки глас към трагедията на АМ Тракия — разказ за бързината на удара, липсата на видими белези от механична повреда и за чувството на безсилие на онези, които оказаха първа помощ.

Related posts

Огнен ад! Над 270 пожара изпепелиха България за едно денонощие!

admin

18-годишна в Петрич хваната да шофира след употреба на наркотици

opgbg

Дете си отряза косата: какво стои зад обвиненията в детската градина

opgbg

Leave a Comment